En Medlemsavgift ger medlemmen ett medlemskap i golfklubben, därmed ges rätten att delta på aktiviteter som föreningen arrangerar samt rösträtt på t.ex. årsmöte.
En Spelavgift ger rätt att spela på egen bana utan att betala greenfee.
Dessa två avgifter har oftast en giltighetstid på 1 år.
Allt som oftast ingår dessa två avgifter i begreppet årsavgifter.

Att tänka på när vi skapar en Medlemsavgift
Visa
Ge avgiften ett tydligt och beskrivande namn, gärna med ordet Medlemsavgift inkluderat. Artikelnumret skapas automatiskt av systemet. Välj sedan Artikeltyp: Medlemsavgift, eftersom detta styr vilka dialogrutor som visas.
Välj också en Artikelgrupp, vilket bland annat påverkar eventuell moms. Rutan Aktiv är automatiskt markerad när du skapar en ny avgift – det innebär att avgiften direkt kan användas i GIT.
Avsluta med att skriva in en beskrivande text för avgiften.
Giltighetstid
Är den tid som avgiften skall vara giltig.
Ange i antal och enhet hur lång giltighet när den har betalats.
Välj aktuellt år som Medlemsavgiften ska vara giltig samt från månad och dag. Ex väljer du 2026 i rutan för år samt 02 för månad och 28 för dag. Då är avgiften giltig 1 år framåt från det att den har betalts dvs till 2027-02-28.
Hör avgiften till bland årsavgifterna, se till att övriga avgifter har samma startdatum angivna.
Grundavgift är den maximala avgiften för artikeln, du kan sedan skapa avgiftsregler som sänker grundavgiften för vissa medlemmar t.ex. juniorer och distansmedlemmar etc. Klicka på Spara för att spara avgiften.
Efter att artikeln är skapad får den ett artikelnummer.
Rutan Webbetalning ger dig möjlighet att aktivera avgiften för betalning via Min Golf, om du vill låta medlemmarna betala sina årsavgifter direkt online. Ange den tidsperiod då avgiften ska vara tillgänglig för webbetalning.
För att kunna använda webbetalning behöver klubben ha ett giltigt webbetalningsavtal, och avgifterna måste vara upplagda, det vill säga tilldelade med statusen Upplagd.
När du aktiverar avgiften för Min Golf kan du även välja bokföringskonto och kostnadsställe för en smidigare hantering i Transaktionslistan.
Här väljer du också Säljorganisation, om din klubb använder flera.

På medlemsavgiften har du endast en flik längst upp och det är Avgiftsregel. Avgiftsregler innebär undantag för en grupp pga. ålder eller medlemskategori inte ska betala avgiftens grundavgift utan ett lägre pris.
Läs mera om hur avgiftsregel skapas och läggs upp genom att klicka här.