Senast uppdaterad:

Skriv ut

GPB - Förstasida

När ett företag loggar in i GIT Partnerbokning med sitt tilldelade partnerkonto (WX‑konto) visas ett förenklat starttidsschema. På startsidan ser företaget den klubb och bana/banaor kontot gäller för samt dagens aktuella starttider.

Företaget loggar in på https://gitonline.se/partner-booking/#/

Lägga till starttidsschema
Användaren kan lägga till ytterligare ett starttidsschema genom att klicka på ”Lägg till starttidsschema”.
Observera: Standardvyn innehåller endast ett starttidsschema. Till skillnad från inställningarna för starttidsscheman i GIT sparas inte denna vy automatiskt. Vid varje ny inloggning behöver användaren därför lägga till ett andra schema igen om det behövs.
Val av klubb och bana
Om användaren har inloggningskonto hos flera klubbar kan klubb och bana väljas i rullgardinslistan. Klubbarna listas i bokstavsordning. Endast de klubbar där användaren har fått auktorisation visas.
Auktorisation och bokningsregler
Vid frågor om boknings- och reservationsregler eller om maxantalet bokningar som tillåts för spelrättigheten (t.ex. om företaget har en aktiv Spelavgift Partners) ska användaren kontakta respektive golfklubb.

Välj datum i datepickern, klicka på en ledig tid och Skapa bokning för att öppna upp bokningsfönstret - Se GPB Boka & hantera starttider.

Legendförklaring 

Till höger klickar du på "i"-ikonen för att öppna legendförklaringen för färger och ikoner som finns i starttidsschemat.