Om det finns denna möjlighet för aktuell sida visas en dialogruta med en eller flera rapporter, detta exempel är hämtat från starttidsbilden i tävling.
Markera den rapport du vill skriva ut fortsätt med att klicka OK.
Genom att sätta en bock i fältet Redigera urval kan man ändra de förinställda filterings- och sorteringsvillkoren.
I tabellen nedan står det angivet i kolumnen CTRL+P vilka rapporter som kan skrivas ut på detta sätt samt i vilket fönster direktutskriften är tillgänglig.
Direktutskrifter via CTRL+P i personbilden

Direktutskrifter via CTRL+P i starttidsschemat

Direktutskrifter via CTRL+P i tävlingsbilderna


Vill man ändra en rapport som startas med direktutskrift via CTRL+P måste den ändrade rapporten ha exakt det namn som visas i tabellerna ovan.
Man måste alltså spara den anpassade rapporten med EXAKT samma namn som originalet.
Den anpassade rapporten lagras automatiskt i den man har valt för anpassade rapporter under menykommandot Rapporter » Inställningar.
När CTRL+P används hämtas rapporten från i första hand mappen man har angett för Anpassade rapporter och om den inte finns där, hämtas rapporten från sin originalmapp.